Átkapcsolunk LED-re!
A 2009-ben elkezdett LED-es közvilágítási mintaprojektjeink – Budapesten a margitszigeti LED-es futókör világítás és a Miskolcon üzembe helyezett távfelügyeleti rendszerrel egybekötött LED-es köz- és parkvilágítás – tapasztalatait felhasználva 2012-ben is tovább folytattuk az energiahatékony közvilágítási technológiák alkalmazásának vizsgálatát.
A társaságcsoport által alkalmazandó LED-es termékek kiválasztása céljából Szentendrén hat gyártó, összesen 18 féle LED-es lámpatestét teszteltük. Az így szerzett tapasztalatok alapján az önkormányzatok számára kialakítottuk az ajánlott LED-es lámpatest választékot annak érdekében, hogy a korszerűsítések során minden szempontból a legmegfelelőbb terméket építsük be.
Fontos előrelépés, hogy a Világítástechnikai Társaság megbízásából egy munkacsoportban kidolgoztuk a LED-es lámpatestek alkalmazhatóságának követelményeit. A dokumentum célja, hogy támpontként szolgáljon a közvilágítási világítótesteket kiválasztó, vásárló vagy üzemeltető szervezetek számára a műszaki alkalmasság meghatározásához.
A megtakarítási és finanszírozási számítások elvégzése után megállapítottuk azt is, hogy a LED-es technológia relatív magas beruházási költsége miatt ezen korszerűsítések általában a megtakarításból még nem minden esetben finanszírozhatóak, ezért más, gyorsabban megtérülő energia megtakarítási lehetőségeket is vizsgáltunk.
Kompakt fénycsöves lámpatestek esetén a hagyományos előtét elektronikusra cserélésével mintegy 25 százalékos energia megtakarítás érhető el a megvilágítási szint csökkenése nélkül. A beruházás a finanszírozással együtt átlag 4 év alatt megtérül. További megtakarítási lehetőséget jelent az elektronikus visszaszabályozós előtét alkalmazása, de ebben az esetben a leszabályozott időszakban a megvilágítási szint is csökken, ezért ezt a megoldást csak olyan helyeken szabad alkalmazni, ahol ezt a köz- és közlekedés biztonság lehetővé teszi. A beruházás a finanszírozással együtt mintegy 6 év alatt térül meg.
A távfelügyeleti rendszer lehetőségeinek további vizsgálata érdekében Gödöllőn valósítottunk meg egy kísérleti projektet magyar fejlesztésű rendszerrel. A pilot projekt célja, a környezet ergonómiai és biztonsági szempontokból kielégítő megvilágítása és a környezet túl-világítása közötti optimum megtalálása.
Bár még nincs végleges adat a konkrét megtakarításokról, az összességében várható 35-60 százalékkal csökkentett energia felhasználás nem csak nagyon jó üzlet, de kedvező környezeti hatásai is vannak, hiszen ezzel is jelentősen csökkenthetjük, az amúgy is túlterhelt Földünkön, az emberiség „ökológiai lábnyomát”.